Viete ako si správne naplánovať kuchyňu? Čo všetko má obsahovať a aké má byť rozloženie jednotlivých spotrebičov? Jednoducho tak, aby kuchyňa mala hlavu aj pätu a všetko na dosah ruky? Nie? My vám s tým pomôžeme. V článku sa dozviete zopár tipov, ako si zostaviť kuchyňu svojich snov!
Kuchyňa je vždy centrom celej domácnosti. Plánovanie kuchyne je aj vzrušujúce, ale aj dosť stresujúce.
1) Rozmiestnenie kuchyne
Dôležité je, aby sme si uvedomili aký máme priestor, ktorý chceme využiť na kuchyňu. Kde sú dvere, okná, aké bude celkové rozloženie kuchyne. Máme na výber, či urobíme priechodnú kuchyňu, rovnú kuchyňu, v tvare U ,G , L alebo kuchyňa s ostrovčekom. Všetko záleží na tom, aký priestor máme. Pre väčšie miestnosti sú lepšie kuchyne v tvare U, G alebo kuchyňa s ostrovčekom. V neposlednom rade v akom štýle bude kuchyňa robená.
Je ideálne, aby kuchyňa bola presne podľa vašich predstáv a snov a spĺňala vaše individuálne požiadavky. Môže byť klasická, moderná, vidiecka, škandinávsky štýl, atď.. A preto je potrebné si optimalizovať priestor na čo najlepšie využitie každého kúska kuchyne.
Rozhodnite sa, ako rozmiestniť spotrebiče, pracovnú dosku, úložný priestor, drez. Dať si odpovede na otázky : využijem aj drôtené programy do kuchynskej linky alebo budeme spokojní „iba“ s policovým systémom? Aké bude vnútorné vybavenie kuchynskej linky? Potravinové skrine sú neoddeliteľnou súčasťou našich kuchýň. V dnešnej dobe je veľa možností, ako si kuchyňu „vyšperkovať“.
2) Materiál
Materiál a štýl kuchyne, správny výber farieb, spotrebičov ale aj doplnkov celkovo ovplyvní, ako sa v nej budete cítiť. Vyberte si materiály pre pracovnú dosku, podlahy, drez, spotrebiče a skrinky podľa toho aké máte preferencie, čo vám bude vyhovovať, aby toto všetko zapadlo do vášho každodenného života.
Na trhu je veľké množstvo dekorov. Či už sú to drevo-dekory, uni-farby, imitácia kameňa, vždy je si z čoho vybrať. Treba myslieť nielen na to, aké farby budú mať pracovné dosky, ale aj na ich prepojenie so skrinkami, spotrebičmi ale aj s podlahou. Všetko by malo k sebe pasovať. Najlepšie je, keď si zoberiete vzorky a prirovnáte si ich ku sebe, či sa budú k sebe hodiť. Pozrite sa aj na udržateľnosť daného materiálu. Na trhu je v dnešnej dobe veľmi široká ponuka. Korpusy, predné plochy – dvierka, pracovné dosky, zásteny sa dajú vyrobiť z drevotrieskových dosiek s povrchovou úpravou na nerozpoznanie od masívu.
Drez v kuchyni je neoddeliteľnou súčasťou kuchynskej linky. Máme na výber niekoľko typov drezov čo sa týka materiálu: granitové drezy , nerezové drezy, keramické drezy. K drezom vieme pekne „dopasovať“ aj batérie, dávkovače saponátu, odpadové koše – sortery.
3) Ergonómia v kuchyni
Ergonómia nie je len záležitosť logiky ale aj pohodlia. Kuchyňa by mala spĺňať jednoduché pravidlo trojuholníka- všetko na dosah. Poznáme tri hlavé zóny :
- úložná- chladnička, potravinová skriňa
- umývacia – jedlo si umyjeme v dreze
- varná- sporák/rúra/mikrovlnka.
Nemali by byť ďaleko od seba pre jednoduchšiu manipuláciu. Pokiaľ máme v tomto trojuholníku nejakú prekážku, lepšie by bolo ju odstrániť. Práca bude komplikovanejšia a nakoniec nás nemusí ani baviť. Chceme, aby sme sa pri varení cítili dobre (aj keď nie vždy sa nám chce variť 😊)
4) Svetlo a farba
Farby a svetlo dokážu zázraky. Ak tieto dve veci spojíme, uvidíme našu kuchyňu inými očami. Dávajme si pozor na to, aké farby a osvetlenie budeme voliť. Treba prihliadať aj na to, akú veľkú miestnosť máme, aké veľké máme okná, dvere, koľko prirodzeného svetla nám prúdi do miestnosti. (To sa netýka len kuchyne, ale všetkých miestností. Či už je to dom, byt, kancelária.) v malej miestnosti je lepšie keď máme svetlé farby – biela, béžová, teplejšie odtiene . tiež záleží na tom, ako si osvietime pracovnú plochu. Použijeme LED pásy? Nastavíme bodové svetlá? Dáme len jedno centrálne svetlo. Toto všetko treba do detailov premyslieť, aby sme sa v našej vysnívanej kuchyni cítili dobre a mohli sme vytvárať jedlá s úsmevom a s radosťou. (samozrejme, nie vždy to záleží na miestnosti 😊)
5) Finále a posledné úpravy
Pred ukončením projektu je dôležité si poriadne skontrolovať aj tú najmenšiu maličkosť. Všetko si treba prejsť aj niekoľkokrát spolu so svojou architektkou/ architektom, stolárom, aby ste sa uistili, že je všetko tak, ako ste si to predstavovali. Ak nemáte architekta a navrhli ste si všetko sami, tak si to prejdite hlavne so stolárom, ktorý vám bude kuchyňu vyhotovovať, aby ste si boli istý, že ste na nič podstatné nezabudli.